www.lovinestii.ro
In masura timpului pe care il avem lucram la completarea listei de personalitati
Familie de oameni de cultura si scriitori.
Profesorul  Aurel George Stino, Ion Stino (institutor, publicist), George Stino (profesor de limba franceza).
Aurel George Stino s-a nascut la Falticeni, pe 29 iunie 1900, a fost profesor de limba franceza si a scris cartea �Gradina linistii, amintiri si scrisori�. S-a stins din viata in anul 1970, la Falticeni.
Descendenta familiei ( Virginia Stino) traieste in Iasi si este centenara (104 ani).
Vasile Ciurea este descendent al familiei caminarului Tudorache Ciurea care a ctitorit Biserica aceasta.
In anul 1937, la 100 de ani de la moartea ctitorului, are initiativa renovarii bisericii, impreuna cu un comitet de crestini.
A trait intre anii 1883-1973.
A fost arheolog si a contribuit la infiintarea Muzeului Apelor (Mihai Bacescu) din Falticeni.
Teodor Stefanelli
     1848-1920

Academician, istoric, prieten al lui Mihai Eminescu
1882-1930
Compozitor si dirijor al fanfarei  militare din Falticeni
Familie inrudita cu cea a celebrului actor Matei Millo 1814-1896
   Matei Millo inmormantat aici a fost o vreme primar.
Monumentul boierului Varnav Alexandru. Familia a avut proprietati in satul Spataresti si imprejurimi.
  Aici este inmormantat  Costica Dusescu, o ruda apropiata a familiei. Acesta a fost medic militar si a luptat in razboiul din 1877. In timpul razboiului, pe front, a fost decapitat. Avea 21 de ani.
   Monumentul sub forma unei coloane frumoase, inalte, dar frante, simbolizeaz� moartea naprasnica, dar erioca a tanarului medic.

Aici odihneste intru nadejdea invierii si a vietii vesnice
Ionela   Apostol
01.01.1975-13.01.2011