down
  Parohia Sfintii Voievozi - Gradini (Gradinile, sau, in vechime, Tampesti), cu hramul "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil" este situata in Municipiul Falticeni, Judetul Suceava.
   Parohia face parte din Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor.
   Biserica parohiala este construita in anul 1807 de catre caminarul Tudorache Ciurea.
   Parohia este alcatuita din  830 de familii de crestini ortodocsi, 40 familii de crestini stilisti si 15 familii de crestini neoprotestanti.
  Parohia are in proprietate Cimitirul Gradini (Tampesti), cel mai mare din Falticeni. In cimitirul acesta se gasesc morminte ale multor personalitati care au vietuit sau au avut legaturi cu urbea de pe Somuz, veche de peste 500 de ani.
Localitatea Gradini a fost o suburbie a Municipiului Falticeni. A primit acest nume prin Legea imbunatatirii administrative, din 1966. Pana in acel an a purtat numele de Tampesti dupa numele dealului abrupt Tampa sub care s-a adapostit localitatea. Cea mai veche mentiune despre satul Tampesti, cunoscuta pana acum, este dintr-un document din anul 1620, in care Vasile Boldisor din Tampesti marturiseste cum "a venit preotul Dumitru din Antilesti sa-i aleaga partea sa de ocina dinspre dealul din Spataresti, vecin cu Dealul Tampesti�. La 23 iulie 1778 Tampestii erau proprietatea lui Alexandru Davidel, fiul lui Ursache Davidel si frate cu Maria, maritata cu Vasile Cozma-Ciurea, caruia i s-a dat zestre mosia Tampesti.

La inceputul veacului al XIX-lea, fiul lui Tudorache Cozma-Ciurea, caminarul Tudorache Ciurea, zideste actuala Biserica �Sfintii Voievozi�

Inaintea acesteia a mai existat o alta biserica a satului, din lemn, cu temelie din piatra, in partea de rasarit a actualului cimitir al eroilor situat in cimitirul din jurul actualei biserici parohiale. Existenta vechii biserici, la 1801, este atestata prin doua insemnari din doua carti:
  •    una, un Triod tiparit la Ramnic, in anul 1731, daruit de cineva bisericii din satul Ivesti, cu hramul Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, la 1743, aprilie 18, cu insemnarea: �Aceasta sfanta carte o am cumparat [de la biserica din satul Ivesti] eu, Tudorache Ciurea, bil-vel clucer, pentru ca sa fie la sfanta biserica din Tampesti, 1801, mai 13�;
  •   a doua carte, un Penticostar tiparit la Bucuresti, la 1743, unde gasim insemnarea: �Acest penticostar este al meu si este cumparat de tatal meu, la anul 1801, si este daruit la biserica noastra�. Iscalitura este a unui Ciurea.
Ambele carti s-au pierdut, din pacate, in al doilea razboi mondial.

Noua biserica cu hramul �Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil� este zidita in anul 1807, dup� cum rezulta din pisania de deasupra usii de intrare din pridvor in biserica.
   In interiorul bisericii atrage atentia catapeteasma, care pare a fi cea originala, cel putin icoanele imparatesti, care pastreaza � sub forma unor lovituri de sabie in dreptul ochilor � urmele trecerii turcilor, la 1821, in drumul lor spre Slatina si Secu.
   In pronaosul bisericii, in partea stanga, se afla mormantul ctitorului Tudorache Ciurea raposat probabil in 1830.
   In jurul bisericii se gaseste cimitirul, cel mai mare din Municipiu, care pastreaza, ca un spatiu sacru, amintirea multor framantari ale istoriei acestor locuri, precum si amintirea personalitatilor care s-au perindat sau s-au n�scut pe aceste meleaguri.

O marturisire de credinta